Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Узагальнення судової практики розгляду судом у 2017 році справ окремого провадження з участю присяжних
На виконання плану роботи Крижопільського районного суду Вінницької області у
І півріччі 2018 року проведено узагальнення судової практики розгляду судом у 2017 році справ окремого провадження з участю присяжних.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про:
1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;
3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;
4) усиновлення;
5) встановлення фактів, що мають юридичне значення;
6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі;
7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;
8) визнання спадщини відумерлою;
9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;
11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом.
У випадках, встановлених пунктами 1, 3, 4, 9, 10 частини другої ст. 293 ЦПК України, розгляд справ проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних. Законодавець передбачив участь присяжних у даних категоріях справ, оскільки вони є особливо важливими, зачіпають особисті немайнові права людини.
Правовий статус присяжних визначається Законом України «Про судоустрій і статус суддів». Відповідно до якого, присяжними визнаються громадяни України, які у випадках , передбачених процесуальним законом, залучаються до здійснення правосуддя, забезпечуючи згідно з Конституцією України безпосередню участь народу у здійснення правосуддя.
Безперечно, участь присяжних у здійсненні судочинства співвідноситься з таким важливим принципом, як рівність сторін перед судом. У свою чергу, реалізація даного принципу лише сприяє ухваленню судом законного та обґрунтованого рішення у справі.
Згідно даних судової статистики за 2017 рік до суду надійшло 6 справ окремого провадження розгляд яких проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних:
про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошеня її померлою — розглянуто 2 справи, заяви задоволено
про усиновлення — розглянуто 2 справи, заяви задоволено
обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи— розглянуто 2 справи, заяви задоволено.
З метою виявлення та усунення помилок, необхідним є систематичне вивчення та узагальнення судової практики по окремим категоріям справ, обов'язково слід аналізувати судову практику, особливо з тих питань, що є проблемними. Та незважаючи на значне навантаження на суддю, яке пов’язане з великою кількістю справ та заяв, які надходять на розгляд та неукомплектованістю суддівського штату, протягом 2017 року Крижопільський районний суд забезпечував належний рівень розгляду справ окремого провадження.