Завдання судової влади в будь-якому демократичному суспільстві полягає в тому, щоб, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечувати захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини та громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Недоторканність і незалежність суддів гарантується нормами Конституції як нормами прямої дії, а також основними засадами судочинства, прописаними в законі «Про судоустрій та статус суддів»
Завдання суду – судити, тобто розглядати й перевіряти достовірність наданих сторонами доказів, давати їм свою оцінку і викладати її у своєму рішенні. Суд повинен вирішувати спір, здійснювати правосуддя – не більше і не менше.
Скасування або зміна судового рішення не тягне за собою дисциплінарної відповідальності судді, який брав участь у його винесенні, якщо при цьому не було допущено навмисного порушення закону чи несумлінності, що спричинило суттєві наслідки. Це правило є важливою складовою незалежності, оскільки служитель Феміди має керуватись у своїй професійній діяльності виключно законом і своїм розумінням його застосування і не боятися, що в разі скасування чи зміни ухваленого ним рішення на нього чекатиме дисциплінарне стягнення.
У Крижопільському районі вирішенням питань верховенства права займається Крижопільський районний суд. Штатним розписом суду у ньому передбачено 23 посад. З них передбачено 4 посади суддів, на даний час працює 3 судді (Зарічанський В.Г., Питель С.М., Глушкова В.Ф. – усі судді призначені на посаду безстроково), одна посада судді вакантна. Посад державних службовців у суді 16 (секретарі канцелярій суду, помічники суддів, секретарі судових засідань, консультанти, судовий розпорядник), посад службовців 1 (діловоди), посад технічних працівників 2. Своє професійне свято працівники Крижопільського районного суду зустрічають з досить вагомими трудовими здобутками.
У суспільстві склалася неадекватна оцінка діяльності судів і стану здійснення правосуддя взагалі, і здавалося б, що рівень довіри громадян до суду невисокий. Але це тільки з першого погляду. Насправді ставлення людей до суду характеризується дещо інакше.
Про це говорить тенденція до постійного збільшення кількості звернень громадян до суду. Так, станом на 1 грудня 2010 року в провадженні районного суду перебували 3716 справ та матеріалів, зокрема, розглянуто 146 кримінальних справ, засуджено 162 особи до різних мір покарання; цивільних позовного провадження 915; цивільних окремого провадження 149; цивільних наказного провадження 19; адміністративних 946; 1329 справ про адміністративні правопорушення. Визнано винними у вчинені різних правопорушень 1329 осіб, з яких піддано штрафу 580 осіб, адміністративному арешту – 282, громадським роботам -184, стягнуто в дохід держави 198153 грн., з яких 54871грн. сплачено добровільно.
Це є свідченням утвердження у суспільстві думки про те, що суд – це найефективніший спосіб захисту Прав.
Попри значне навантаження та складних умов, в яких працюють судді, ними забезпечується якісний розгляд переважної більшості справ у розумні строки.
Українське суспільство дедалі більше усвідомлює надзвичайну важливість суду для зміцнення держави, зростання її авторитету в світі. Останнім часом збільшується кількість звернень громадян до суду. Це свідчить, що зростає правова культура людей, а також їх віра у те, що суд ухвалить справедливе рішення.
У державі, що прагне стати правовою, суд зобов’язаний бути авторитетним, владним, самостійним. Люди хочуть бачити в ньому не бюрократичну установу, а реального гаранта їхніх прав, та дійсного захисника їхніх інтересів.
Наше суспільство завжди поважатиме незалежність суду, який підкорятиметься лише закону, а отже, сформує нову, гуманістичну ідеологію на засадах верховенства права.
15 грудня відмічається всеукраїнський День працівників суду. Це професійне свято – чудова нагода висловити щиру вдячність усім працівникам суду за принципову та неспокійну працю, спрямовану на панування правди та закону.
Сьогодні ефективне функціонування всього державного механізму значною мірою залежить від діяльності судової системи. Перед кожним суддею, працівником суду стоїть завдання бути високим професіоналом, чесним, сумлінним і принциповим.
Переконаний, що працівники суду гідно виконуватимуть покладену на них високу місію.
Сердечно вітаю усіх працівників судів незалежної України з професійним святом – Днем працівників суду. Зичу міцного здоров’я, великого родинного щастя, добробуту, миру, злагоди, мудрості й вагомих успіхів на благо українського народу. Нехай ваші нелегкі та надзвичайно важливі зусилля на ниві служіння правосуддю принесуть вам заслужену пошану і повагу людей.
В.О. Голови суду В.Г. Зарічанський